search X
What's your question?Ask us nowAsk us nowVISIT US

Share

Q:

How much does it cost to produce a box of cereal?

A:

A lot of factors that determine the cost to produce a box of our cereal – the actual cost of ingredients, the maintenance of our operations, the salary of employees who make the cereal and more. We work hard to make sure we’re giving you the best value. And at about 50 cents per serving, a cereal and milk breakfast is one of the most affordable and nutritious choices available.